Čtenářský klub
24.11.2024
Napadlo mě si sepsat, co si pamatuju z výchovných knih, které jsem četla před delší dobou. Samozřejmě ze všech jsem nasála svůj obecný postoj, ale teď se zaměřím na specifické drobnosti.
Seřazeno od nejčerstvější po nejvíce uleželou.
Respektovat a být respektován: tahle je mimo soutěž, ještě ji čtu. Zatím mám v hlavě hlavně připomenutí, ať používám zpětnou vazbu. A přijdou mi tu dobré příklady na přirozené důsledky.
Vychováváme děti a rosteme s nimi: tuhle knížku už jsem vlastně ani nemusela číst, protože to, co si od téhle autorky pamatuju (a co mě vůbec donutilo tuhle knížku kdysi zařadit na čtenářský seznam), už jsem znala z nějakého videa předtím. Byl to příběh z klasického dětského záchvatu v obchodě. Jak si autorka k tomu dítěti sedla a v klidu popisovala, co ho asi dere, a to dítě se uklidnilo.
Ale jinak hlavní zpráva téhle knihy pro mě je, že čím líp zareaguju na silné emoce, tím bude paradoxně dočasně víc křiku. 🙃
Jo a že se nemám omlouvat za něco, co ne/chci!
Digiděti: tuhle knížku jsem poslouchala a vzdala ve třetině, protože jsem u toho usínala. Ale co jsem stihla pochopit bylo, že jediné, co mi pomůže dítě ochránit, je vztah založený na důvěře - takže když se mu bude v digitálním světě dít něco podezřelého, tak mi to řekne.
Bringing up bébé: The Pause. Nebo-li vždycky chvíli vyčkat, než na dítě zareaguju. Daří se mi v praxi asi mnohem míň, než bych si představovala. 😇
Sourozenecké konstelace: tady jsem se v tom prvorozeném dítěti tak viděla, že mi to dost utkvělo. Takže budu mít velkou snahu pokusit se na dceru netlačit, aby z ní taky nebyl úzkoprsý perfekcionista. Přeci jen je prvorozená dcera prvorozených rodičů. I když díky tomu potratu vlastně druhorozená, to by jí mohlo pomoct.
Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, jak naslouchat, aby nám děti důvěřovaly: když dítěti něco nemůžu dát, tak mu to dopřát alespoň v představě. A že tam byly výchovné situace podané formou komiksu. 😂
Najděte si svého marťana: důležitost matky do šesti let dítěte.
Cesta ke šťastnému dětství - Empatická výchova ve světle nejnovějších poznatků o mozku a emocionálním vývoji dítěte: propojení mezi pravou a levou hemisférou se utváří až veeelmi dlouho po narození. Odtud pramení přecvakávání mezi náladami. A je blbost po dítěti chtít logické jednání.
Summerhill: až bude chtít, naučí se dítě cokoliv. A rychle.
Koncept kontinua: důvěřovat dítěti v práci s na první pohled nebezpečnými nástroji. Vlastně to odpovídá částečně i Montessori principům, kterými se inspiruju, ale o tom zas příště.
Co mám ještě připravené na poličce:
Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem
Tvoje dítě jako šance pro tebe
Manuál pro moderní mámy - Jak vychovat dcery, které změní svět
Manuál pro moderní mámy - Jak vychovat dcery, které změní svět
Milovat nestačí - Cesta k sebehodnotě s Teorií typů
Původně jsem to chtěla zakončit výzvou, ať mi doporučíte další tituly, ale když si porovnám, jak málo si zapamatuju ku množství přečtených stran, tak bych se na nějaké další knížky asi měla spíš vyprdnout. 🙈
A jak trefně poznamenal manžel, stejně si vyberu zase takové, kde bude jen trochu jinak řečeno to samé, co už znám. 🤷
